Most Economical Meat To Raise

Wading the Irrigation Ditch at Aunty Bears Farm

Wading the Irrigation Ditch at Aunty Bears Farm

I live on 5 acres, but c0-own another 80 acres with my sisters and sister-friends.  In the past year I have fenced in about 7 acres for my personal use.  I have a fence backyard (about 2 acres), 2 two acres of fenced pasture and a two acre fenced dog run in the front of my house.  I also have a fenced 2 acre pond area (with little kids I had to make sure the pond was fenced).

Red Fox and Black Labs at The Farm

Red Fox and Black Labs at The Farm

With all these fenced area’s complete, I finally have the luxury to buy animals!!!  I am so excited.  It is a much nicer feeling having an area fenced before buying animals vs buying the animals first and frantically trying to fence them in (like we did with our dogs and cows).   Since finances are tight, I am trying to figure out the most economical meat source to raise.

Kissing the Lamb

Kissing the Lamb

My math formula is “cost of purchase + Cost of butcher + cost of packaging / average lbs of meat”. . .  I haven’t taken into consideration the taste of the meat.  Rabbits seem to win because I got the rabbits free and don’t have to pay much for feed.  I got my chicks free as well, but the feed is about 5 dollars a week for 6 months for 30 chicks. . . .

Baby Llama At Aunty Bears Farm

Baby Llama At Aunty Bears Farm

Llama– 30 (purchase) + 75 (butcher) + 78 (processing 100 lbs) / 100 (amount of meat) = 1.30 /lb

Mini Cow– 600 + 75 + 156 \ 300lbs = 2.70/lb
big cow– 1400 + 75 + 312 / 600lbs = 2.98 /lb
sheep–  50 + 50 + 32 / 60 = 2.68 /lb
deer– 0 + 75 + 78 / 150 =1.02 lb
rabbits–20+0= basically free
chickens– 120 (feed 30 chicks 6 months) / 78 lbs (2.6lb meat per 4 lb bird) = 1.53

 

Baby  At Aunty Bears Farm

Baby At Aunty Bears Farm

It seems that raising a few milk goats vs a milk cow would work better for us as well considering the cost of purchase (which is high for both of them) and gestation times.  Unless of course our baby yearling heifers are fertile, and then I would have plenty of milk and the equation would look like this.

300 (purchase and milk replacer cost) +75+312/600=1.14 which is cheaper than my llama.

Mama Llama At Aunty Bears Farm

Mama Llama At Aunty Bears Farm